ČASTÉ OTÁZKY O PHEV
OTÁZKA) VZŤAHUJE SA ZÁRUKA NA AKUMULÁTOR?
ODPOVEĎ) Áno. Okrem štandardnej záruky na vozidlo poskytujeme na naše EV akumulátory osemročnú záruku.
OTÁZKA) AKÝ JE DOJAZD PLUG-IN HYBRIDU?
ODPOVEĎ) Pri použití iba elektromotora má plug-in hybrid dojazd až 68 km*. Plug-in hybridy však využívajú aj zážihový motor, takže majú oveľa väčší dojazd.
OTÁZKA) MÔŽEM NABÍJAŤ PLUG-IN HYBRID V DAŽDI?
ODPOVEĎ) Áno. Bezpečnosť pri procese nabíjania plug-in hybridu je plne zaručená.
OTÁZKA) DOKÁŽE NÁRODNÁ ELEKTRICKÁ ROZVODNÁ SIEŤ ZVLÁDNUŤ DOPYT?
ODPOVEĎ) Elektrická rozvodná sieť ľahko zvládne nabíjanie elektrických vozidiel. Nabíjanie väčšiny vozidiel prebieha v noci, keď je nízka spotreba energie. My a ďalší výrobcovia automobilov spolupracujeme s vládami a dodávateľmi energie na zabezpečení dodávok.
OTÁZKA) SÚ ELEKTRICKÉ VOZIDLÁ POMALÉ V POROVNANÍ S VOZIDLAMI SO ZÁŽIHOVÝMI A VZNETOVÝMI MOTORMI?
ODPOVEĎ) Nie, práve naopak. Elektromotory generujú okamžitý a plný krútiaci moment už od nulových otáčok, čo vedie k ohromujúcim reakciám a zrýchleniu.
OTÁZKA) SÚ ELEKTRICKÉ VOZIDLÁ BEZPEČNÉ?
ODPOVEĎ) Áno. Všetky nové modely spĺňajú rovnaké prísne bezpečnostné normy ako každé iné vozidlo.
DRUHY ELEKTRICKÝCH VOZIDIEL
Čo je to plug-in hybridné elektrické vozidlo?

Plug-in hybridné elektrické vozidlo (PHEV) má konvenčný spaľovací motor a výkonný elektromotor, ktoré pracujú paralelne. Elektromotor je napájaný z veľkokapacitného vysokonapäťového akumulátora, ktorý možno nabíjať externe a počas jazdy sa nabíja rekuperačným brzdením. Veľkokapacitný akumulátor umožňuje vozidlu po úplnom nabití jazdiť ako čisto elektrické vozidlo do vzdialenosti až 68 km, čo bude vhodné pre väčšinu pravidelných ciest, napríklad dochádzanie do práce a odvoz detí do školy.

Údaje sú vypočítané podľa normy NEDC2 pre dojazd v čisto elektrickom režime.

Sú plug-in hybridné vozidlá jediným typom elektrických vozidiel?

• MHEV. Tieto využívajú integrovaný štartér/generátor a akumulátor na obnovu energie pri spomaľovaní.
• HEV. Tieto kombinujú motor a elektromotor. Akumulátor sa nabíja motorom a pri rekuperačnom brzdení.
• PHEV. Tieto kombinujú motor a elektromotor. Akumulátor sa nabíja z externého zdroja a taktiež pri rekuperačnom brzdení.
• BEV. Neobsahujú motor s vnútorným spaľovaním (zážihový ani vznetový). Pohon má na starosti len elektromotor. Nabíjajú sa z externého zdroja a pri rekuperačnom brzdení.

ŽIVOT S PLUG-IN HYBRIDOM
Má podnebie vplyv na akumulátor?

Pri vysokých teplotách sa dojazd znižuje, pretože energia sa používa na ochladzovanie akumulátora. Životnosť akumulátora je ovplyvnená iba vtedy, ak extrémne teplo trvá veľmi dlho. Rovnako, dojazd sa znižuje aj pri nízkych teplotách, pretože energia sa používa na zohrievanie akumulátora. Akumulátory sa môžu uchovávať pri teplote –40 °C, ale pred jazdou sa musia zapojiť do siete a ohriať na teplotu –20 °C.

Znižuje sa postupom času kapacita akumulátora ako v iných zariadeniach?

Akumulátory v elektrickom vozidle (EV) možno nabíjať tisícky krát pri malom poklese kapacity.

Treba akumulátory pravidelne vymieňať?

Na akumulátory BEV a PHEV sa obvykle poskytuje záruka na osem rokov, ktorá je výrazne dlhšia ako štandardné záruky na vozidlo.

Aké sú hlavné výhody vlastníctva plug-in hybridného vozidla?

Plug-in hybridy ponúkajú veľa výhod elektrických vozidiel, napríklad kultivovanosť, nízke prevádzkové náklady a nulové výfukové emisie na krátkych pravidelných trasách, pričom ponúkajú flexibilitu konvenčného spaľovacieho motora na dlhších cestách bez potreby nabíjania. Kombinácia spaľovacieho motora a elektromotora tiež znamená, že vozidlo má výkon, krútiaci moment a vlastnosti, ktoré viac pripomínajú bežný motor s vysokým objemom.

Sú tu aj iné výhody?

Plug-in hybrid ponúka veľa výhod elektrického vozidla zákazníkom, pre ktorých by čisto elektrické vozidlo nepredstavovalo vhodnú voľbu. Keďže elektrická energia sa čoraz viac vyrába z obnoviteľných zdrojov, elektrické vozidlá majú oproti tradičným vozidlám spaľujúcim palivo ekologické výhody. Čoraz viac ich uznávajú vlády na celom svete. Dostupná je široká škála stimulov na zníženie kúpnej ceny a zdaňovania služobných vozidiel. Tieto podmienky spolu so zníženými prevádzkovými nákladmi elektrifikovaného vozidla sú presvedčivými finančnými argumentmi pre mnoho ľudí, pričom v prípade potreby funguje ako vozidlo s bežným spaľovacím motorom.

Aké sú nevýhody vlastníctva plug-in hybridného elektrického vozidla?

Najväčšie výhody plug-in hybridu si užijú vlastníci, ktorí dokážu značnú časť najazdených ciest absolvovať využitím externého nabíjania. Dlhšie cesty možno uskutočňovať bez potreby externého nabíjania. Spotreba paliva vozidla na takýchto cestách bude po vyčerpaní počiatočného nabitia porovnateľná so spotrebou vozidla s konvenčným motorom. Systém navyše udržiava zvyšnú úroveň nabitia, aby dokázal zabezpečiť elektrickú asistenciu spaľovaciemu motoru pri potrebe plného výkonu.

DOJAZD PHEV
Bude mať plug-in hybrid dostatočný dojazd pre moju cestu?

Zdrojom energie je spaľovací motor, akumulátor PHEV alebo kombinácia oboch – režim možno zvoliť manuálne alebo automaticky. Dojazd na samotný akumulátor je až 68 km*.

*Údaje sú vypočítané podľa normy NEDC2 pre dojazd v čisto elektrickom režime.

Aké faktory ovplyvňujú dojazd?

Pri činnosti chladiacich alebo vykurovacích systémov sa akumulátor vybije rýchlejšie a zníži sa dojazd v režime elektrického vozidla (EV). Pri dynamickej jazde sa tiež rýchlejšie zníži úroveň nabitia akumulátora, a tým aj dojazd EV vozidla.

Ako môžem optimalizovať spotrebu paliva a nabitie akumulátora?

V predvolenom režime jazdy (Parallel Hybrid) môžete optimalizovať spotrebu paliva alebo nabitie akumulátora pomocou jednej z dvoch alternatívnych funkcií správy nabíjania:

• Funkcia SAVE – volí sa manuálne pomocou dotykového displeja. Zabraňuje poklesu nabitia akumulátora pod zvolenú úroveň. Umožní vám tiché cestovanie s nulovými emisiami na neskoršom bode trasy. Vozidlo bude elektromotor používať iba v prípade, ak sa akumulátor vďaka rekuperačnému brzdeniu nabije na vyššiu úroveň, než je zvolená.
• Funkcia prediktívnej optimalizácie energie (PEO) – po zadaní cieľa do navigačného systému vozidla sa automaticky aktivuje funkcia PEO. Funkcia PEO využíva údaje o nadmorskej výške pre zvolenú trasu a inteligentne prepína medzi elektromotorom a zážihovým motorom, aby sa maximalizovala úspora paliva počas jazdy.

NABÍJANIE
Aké sú rôzne spôsoby nabíjania plug-in hybridu?

• Striedavé nabíjanie: Elektrické vozidlá sa dodávajú s nabíjacím káblom pre domácnosť, ktorý sa pripája do vozidla. To znamená, že PHEV môžete nabíjať vo svojej garáži alebo na príjazdovej ceste v prípade, ak máte vonkajšiu zásuvku. Palubná nabíjačka mení striedavý prúd na jednosmerný. Časy nabíjania závisia od krajiny, v ktorej sa nachádzate. Kvôli rýchlejšiemu nabíjaniu si budete pravdepodobne môcť namontovať nástennú nabíjačku určenú pre domácnosť, ktorá nabíja vozidlo rýchlejšie ako štandardná zásuvka.

• Rekuperačné brzdenie: Elektrické vozidlá využívajú rekuperačné brzdenie, pri ktorom sa kinetická energia vozidla premieňa na elektrickú energiu – a používa sa na nabíjanie akumulátora – namiesto toho, aby sa zbytočne minula vo forme tepelnej energie ako v prípade tradičných bŕzd.

Čo je to „Nabíjanie v cieli“?

Nabíjanie v cieli možno využívať na miestach, ktoré navštevujete z iných dôvodov, nie primárne kvôli tankovaniu vozidla. Nachádza sa v miestnych nákupných centrách, hoteloch, telocvičniach atď.

Čo je to „Nabíjanie na trase“?

Na čerpacích staniciach alebo vyhradených nabíjacích staniciach pre elektrické vozidlá je možné nájsť rýchlejšie nabíjacie zariadenia, ktoré umožňujú čo najrýchlejšie nabíjanie v čo najkratšom čase. Tento spôsob sa nazýva „Nabíjanie na trase“.

Aké nabíjacie zariadenie budem potrebovať?

Naše plug-in hybridné vozidlá sa štandardne dodávajú s nabíjacím káblom pre domácnosť, ktorý je vhodný na nabíjanie z domácej zásuvky. Kvôli praktickým vlastnostiam a rýchlosti nabíjania sa však na nabíjanie elektrického vozidla v domácnosti odporúča nástenná nabíjačka (nie je však nevyhnutne potrebná). Náklady na montáž sa líšia v závislosti od krajiny (a dodávky elektriny), sú však prijateľné a ich cena sa kvôli rastúcemu dopytu neustále znižuje. Nástenná nabíjačka môže byť vybavená vstavaným nabíjacím káblom, prípadne je ako príslušenstvo k dispozícii Verejný nabíjací kábel, ktoré je možné použiť s nástennou nabíjačkou alebo na verejných nabíjacích miestach.
Ako príslušenstvo je k dispozícii aj univerzálny nabíjací kábel, ktorý možno vybaviť rôznymi adaptérmi a zástrčkami, aby spĺňal svetové normy. Dodávajú sa s domácimi aj priemyselnými zásuvkami, pričom tieto druhé sú vhodné pre rýchlejšie nabíjanie a dokážu prenášať výkon až 7 kW.

Budem musieť upraviť rozvody elektriny v domácnosti?

Naše plug-in hybridné vozidlá sú štandardne vybavené nabíjacím káblom, ktorý je možné zapojiť priamo do domácich zásuviek. V prípade rýchlejších a praktickejších riešení nabíjania sa odporúča, aby zákazníci oslovili kvalifikovaného elektrikára, ktorý do ich domáceho elektrického systému namontuje samostatný a vyhradený nabíjací obvod a namontujte vyhradenú nabíjaciu zásuvku alebo nástennú nabíjačku.

Kto vykonáva montáž domácich nástenných nabíjačiek?

Každý predajný región Land Rover má na svojom trhu preferovaného dodávateľa, ktorý dokáže posúdiť vaše priestory (v práci alebo doma), vydať odporúčania a zariadiť montáž nabíjacieho riešenia podľa vášho rozpočtu a možností elektrického rozvodu. Ak využijete iných dodávateľov, musia zaručiť kompatibilitu zariadenia.

Nemám súkromné parkovisko doma ani v práci. Znamená to, že nemôžem mať elektromobil?

Nie nevyhnutne: Závisí to od množstva rôznych faktorov. K dispozícii je rastúca sieť verejných nabíjacích miest so štandardným aj rýchlym nabíjaním. V mestách a na hlavných cestách je k dispozícii mnoho miest typu „Nabíjanie na trase“ a „Nabíjanie v cieli“, ktoré môžete využívať.

Vzťahuje sa záruka aj na akumulátor?

Plug-in hybridné vozidlá Land Rover ponúknu záruku na 8 rokov alebo 100 000 míľ (podľa toho, čo nastane skôr), ktorá garantuje 70 % kapacitu akumulátora. Záruka závisí od správneho používania a údržby vozidla a pravidelného nabíjania akumulátora.

Čo znamená kWh?

Kilowatthodina je jednotka udávajúca, aké veľké množstvo energie možno uložiť do akumulátora. Pre konkrétne vozidlo bude akumulátor s väčšou kapacitou – vyšším počtom kWh – znamenať väčší dojazd a/alebo výkon. Skutočný dojazd sa pri danej kapacite bude líšiť v závislosti od štýlu jazdy a podmienok prostredia.

Zvládne elektrická sieť rastúci počet elektrických vozidiel?

Výrobcovia motorov momentálne spolupracujú s vládami a dodávateľmi elektrickej energie, aby zabezpečili, že zvýšené používanie elektrických vozidiel nespôsobí problémy v národných elektrických rozvodných sieťach.

Čo je rekuperačné brzdenie?

Elektromotory spotrebúvajú energiu, aby umožňovali pohyb vozidla. Keď už nie je potrebné tento pohyb udržiavať (napríklad keď vozidlo spomaľuje), brzdná sila môže byť využitá spätne na pohyb motora a výrobu elektriny. Toto je známe ako rekuperačné brzdenie a vyrobenú elektrinu možno privádzať späť do akumulátora. Za správnych podmienok možno dojazd elektrického vozidla predĺžiť využívaním rekuperovanej elektriny o viac ako 10 %.

SCHOPNOSTI A VÝKON
Sú PHEV pomalšie a menej dynamické než vozidlá so zážihovým a vznetovým motorom?

Elektromotory generujú okamžitý a plný krútiaci moment už od nulových otáčok, čo vedie k ohromujúcim reakciám a zrýchleniu.

Môžem používať PHEV na ťahanie?

Elektricky vysúvateľné ťažné zariadenie nie je k dispozícii kvôli umiestneniu vysokonapäťového akumulátora a pridruženého elektrického zariadenia vo vozidle. Namiesto toho však môžete použiť príslušenstvo vo forme odnímateľného ťažného zariadenia. Ťahanie je k dispozícii v režime EV, ale dojazd sa zníži.

Môžem používať PHEV v teréne?

Schopnosti našich vozidiel PHEV v teréne sú nekompromisné a za určitých okolností v porovnaní s vozidlami s konvenčnými motormi dokonca lepšie. Dodatočný krútiaci moment elektromotora pri nízkych otáčkach je výhodou v rôznych situáciách počas jazdy v teréne. V niektorých režimoch systému Terrain Response je navyše k dispozícii režim elektrického vozidla. Režim EV je k dispozícii s redukciou pre použitie v teréne, ale dojazd bude obmedzený.

Môžem na PHEV namontovať rezervné koleso?

Naše plug-in hybridné vozidlá sú štandardne vybavené súpravou na opravu defektu pneumatiky a rezervné koleso nie je možné umiestniť na obvyklé miesto pod podlahou. Pre vozidlá Land Rover je však možné u miestneho predajcu Land Rover zakúpiť tašku na kolesá a systém popruhov. V prípade potreby to umožní bezpečné uloženie plnohodnotného rezervného alebo dojazdového kolesa do batožinového priestoru.

BEZPEČNOSŤ
Sú elektrické vozidlá bezpečné?

Všetky naše vozidlá, vrátane plug-in hybridov, sú navrhnuté a skonštruované tak, aby spĺňali najprísnejšie globálne bezpečnostné normy.

PRESKÚMAJTE LAND ROVER
RAD NAŠICH HYBRIDNÝCH VOZIDIEL
Preskúmajte náš rad plug-in hybridných vozidiel.
ZISTITE VIAC
PRESKÚMAJTE NAŠE VOZIDLÁ
Pred výberom toho najlepšieho modelu pre vás a váš životný štýl preskúmajte a porovnajte celý rad našich vozidiel.
PRESKÚMAJTE NAŠE VOZIDLÁ
ZOSTAVTE SI SVOJ MODEL
Použite konfigurátor a zostavte si perfektné vozidlo
PREVZIAŤ BROŽÚRU
Zobrazte a prevezmite najnovšie brožúry Land Rover
VYHĽADAŤ PREDAJCU
Vyhľadajte predajcu Land Rover v blízkosti
CHCEM DOSTÁVAŤ INFORMÁCIE
Prihláste sa na odber najnovších správ o značke Land Rover.