• OTÁZKA: VZŤAHUJE SA NA AKUMULÁTOR ZÁRUKA?
  OTÁZKA: VZŤAHUJE SA NA AKUMULÁTOR ZÁRUKA?

  ODPOVEĎ: Áno. Okrem štandardnej záruky na vozidlo sú naše batérie EV kryté osemročnou zárukou.

 • OTÁZKA: AKÁ JE DOJAZDOVÁ VZDIALENOSŤ PHEV?
  OTÁZKA: AKÁ JE DOJAZDOVÁ VZDIALENOSŤ PHEV?

  ODPOVEĎ: PHEV má dojazd až 51 km v čisto elektrickom režime. PHEV využíva aj zážihový motor Ingenium, ktorý zaisťuje vozidlu oveľa väčšiu dojazdovú vzdialenosť, rovnako ako iné vozidlá so spaľovacím motorom.

 • OTÁZKA: MÔŽEM PHEV NABÍJAŤ V DAŽDI?
  OTÁZKA: MÔŽEM PHEV NABÍJAŤ V DAŽDI?

  ODPOVEĎ: Áno. Bezpečnosť procesu nabíjania PHEV je plne zabezpečená.

 • OTÁZKA: DOKÁŽE VEREJNÁ SIEŤ ZVLÁDNUŤ ODBER?
  OTÁZKA: DOKÁŽE VEREJNÁ SIEŤ ZVLÁDNUŤ ODBER?

  ODPOVEĎ: Elektrická sieť zvládne nabíjanie elektromobilov celkom jednoducho, väčšina z nich sa totižto nabíja v noci, keď je nízka spotreba energie. My a ďalší výrobcovia automobilov spolupracujeme s vládami a dodávateľmi energie, aby sme zaistili zachovanie dodávky energie.

 • OTÁZKA: SÚ ELEKTROMOBILY V POROVNANÍ S VOZIDLAMI NA BENZÍN A NAFTU POMALÉ?
  OTÁZKA: SÚ ELEKTROMOBILY V POROVNANÍ S VOZIDLAMI NA BENZÍN A NAFTU POMALÉ?

  ODPOVEĎ: Nie, ani náhodou. Elektromotory majú okamžitý a plný krútiaci moment od nulových otáčok, čo vedie k ohromujúcej odozve a zrýchleniu. Range Rover PHEV zrýchli z 0 na 100 km/h za 6,7 sekundy.

 • OTÁZKA: SÚ ELEKTROMOBILY BEZPEČNÉ?
  OTÁZKA: SÚ ELEKTROMOBILY BEZPEČNÉ?

  ODPOVEĎ: Áno. Všetky nové modely spĺňajú rovnako prísne bezpečnostné normy ako každé iné vozidlo.

TYPY ELEKTROMOBILOV

Otvoriť všetko
Zatvoriť všetko
 • Aké rôzne typy elektromobilov (EV) existujú?
  • ICE: Motor s vnútorným spaľovaním (ICE) je tepelný motor, v ktorom dochádza k spaľovaniu paliva pomocou okysličovadla (zvyčajne vzduch) v spaľovacej komore, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou pracovného okruhu.
  • MHEV: Využíva štartér/generátor s integrovaným remeňom a akumulátor, do ktorého sa ukladá energia pri jazde bez plynu.
  • HEV: Kombinácia motora a elektromotora. Akumulátor sa nabíja motorom a rekuperačným brzdením.
  • PHEV: Kombinácia motora a elektromotora. Akumulátor sa nabíja z externého zdroja a aj rekuperačným brzdením.
  • BEV: Bez bežného motora. Vozidlo využíva výhradne elektrický pohon a nabíja sa len z externého zdroja a rekuperačným brzdením.
 • Aký typ elektromobilu je model PHEV P400e?

  Land Rover P400e je plug-in hybridný elektromobil, čo znamená, že využíva bežný spaľovací motor a výkonný elektromotor, ktoré pracujú paralelne. Elektromotor je napájaný z vysokonapäťového akumulátora s veľkou kapacitou, ktorý možno nabiť z externého zdroja a počas jazdy sa bude nabíjať pomocou rekuperačného brzdenia. Veľkokapacitný akumulátor umožňuje vozidlu po úplnom nabití jazdiť ako čistý elektromobil až do vzdialenosti 51 km*. To je dostatočná vzdialenosť pre väčšinu pravidelných jázd, napríklad na dochádzanie do práce a odvážanie detí do školy.


  * Oficiálne testovacie údaje EÚ. Len na účely porovnávania. Skutočné údaje sa môžu odlišovať.

VOZIDLÁ PHEV

Otvoriť všetko
Zatvoriť všetko
 • Má podnebie vplyv na akumulátor?
  Pri vysokých teplotách sa dojazdová vzdialenosť znižuje, pretože energia sa používa na chladenie akumulátora. Životnosť akumulátora je ovplyvnená iba v prípade, ak extrémne vysoké teploty trvajú veľmi dlho. Podobne sa dojazdová vzdialenosť znižuje aj pri nízkych teplotách, pretože energia sa používa na vyhrievanie akumulátora. Akumulátor možno skladovať pri teplote -40 ℃, ale pred jazdou musí byť pripojený a zahriaty na -20 ℃.
 • Zhoršujú sa časom vlastnosti akumulátora rovnako ako v iných zariadeniach?

  Nie, časom sa nezhoršujú. Akumulátor EV je možné nabíjať tisícekrát len s miernym zhoršením vlastností.

 • Je potrebná pravidelná výmena akumulátora?

  Na akumulátory pre BEV a PHEV sa zvyčajne poskytuje záruka na 8 rokov, čo je výrazne dlhšie obdobie ako štandardná záruka na vozidlo.

 • Aké sú hlavné výhody vozidla typu PHEV?

  PHEV ponúka veľa výhod elektromobilov, napríklad kultivovanosť, nízke prevádzkové náklady a nulové výfukové emisie pri krátkych pravidelných jazdách, pričom pri dlhých jazdách ponúka flexibilitu bežného spaľovacieho motora bez nutnosti nabíjania. Kombinácia spaľovacieho motora a elektromotora tiež znamená, že vozidlo má výkon a krútiaci moment, ktorý zodpovedá bežnému motoru s vyšším objemom.

 • Prečo by som sa mal rozhodnúť pre hybridný elektromobil?

  PHEV ponúka veľa výhod elektromobilov zákazníkom, pre ktorých by čistý elektromobil nebol vhodnou voľbou. Keďže elektrická energia sa čoraz viac vyrába z obnoviteľných zdrojov, elektromobily majú oproti tradičným spaľovacím motorom ekologické výhody. Tento fakt čoraz viac uznávajú vlády na celom svete a poskytujú širokú škálu stimulov na zníženie nákladov na nákup a zdaňovanie firemných vozidiel. Toto spolu so zníženými prevádzkovými nákladmi na elektrifikované vozidlo je pre mnohých ľudí presvedčivá finančná motivácia, pričom v prípade potreby možno takéto vozidlo používať ako bežné vozidlo so spaľovacím motorom.

 • Aké sú nevýhody vlastníctva plug-in hybridného elektromobilu?

  Najväčšie výhody PHEV zaznamenajú majitelia, ktorí môžu využívať externé nabíjačky a značnú časť jázd uskutočniť v elektrickom režime. Zatiaľ čo dlhšie cesty možno uskutočniť bez potreby externého nabíjania, spotreba paliva bude na týchto trasách po vyčerpaní počiatočného náboja porovnateľná s bežnými vozidlami. V akumulátore sa však zachováva zvyškové množstvo energie, ktoré sa používa na podporu spaľovacieho motora pri požiadavke na plný výkon.

 • Môžem si zvoliť, či môj plug-in hybrid funguje ako elektromobil?

  V modeli P400e si vodič môže zvoliť režim EV, ktorý prepne vozidlo do režimu čistého elektromobilu. Ak však vodič potrebuje vyšší výkon, než je k dispozícii iba prostredníctvom elektromotora, prípadne ak úroveň nabitia akumulátora klesne na nepostačujúcu hodnotu, systém naštartuje zážihový motor. Režim EV je k dispozícii až do vzdialenosti 51 km, ale v prípade náročných podmienok, napríklad pri prevážaní nákladu, ťahaní, jazde vysokou rýchlosťou alebo používaním v teréne sa dostupná vzdialenosť skráti.

 • Existujú nejaké aplikácie JLR, ktoré pomôžu pri používaní vozidla a poskytnú informácie?

  Pre vozidlá EV je k dispozícii aplikácia InControl Remote so zdokonalenými funkciami. Aplikácia umožňuje používateľovi zastaviť alebo spustiť nabíjanie, spravovať časovač jázd (spustenie časovo ovládanej klimatizácie), spravovať tarify poplatkov pri nabíjaní a nastaviť maximálny stav nabitia.
  Aplikácia dokáže poskytovať aj upozornenia, ak sa nabíjací konektor násilne odpojí a nabíjanie sa zastaví (nedostatok energie). Vozidlo môže tiež poslať pripomienku o možnosti nabíjania, ak zastanete na mieste s nabíjačkou.

DOJAZDOVÁ VZDIALENOSŤ PHEV

Otvoriť všetko
Zatvoriť všetko
 • Bude mať PHEV dostatočnú dojazdovú vzdialenosti pre moje jazdy?
  Rovnako ako v prípade HEV je zdrojom energie spaľovací motor, akumulátor PHEV alebo kombinácia oboch. Zvoliť je možné ručne alebo automaticky. Samotný akumulátor umožňuje dojazd do vzdialenosti až 51 km.
 • Aké faktory ovplyvňujú dojazd?

  Pri jazde pri vyšších alebo nižších teplotách bude prevádzka chladiacich alebo vykurovacích systémov rýchlejšie míňať energiu z akumulátora, čím sa zníži dojazdová vzdialenosť v režime elektromobilu (EV). Pri využívaní potenciálu vozidla sa taktiež rýchlejšie minie energia v akumulátore, a tým aj dojazdová vzdialenosť EV.

 • Ako môžem optimalizovať spotrebu paliva a nabitie akumulátora?

  V predvolenom režime jazdy (Parallel Hybrid) môže vodič optimalizovať spotrebu paliva alebo nabitie akumulátora využitím jednej z dvoch alternatívnych funkcií riadenia nabíjania:

  Funkcia SAVE - po ručnom zapnutí na dotykovom displeji funkcia SAVE zabraňuje poklesu nabitia akumulátora pod zvolenú úroveň. Vodič tak môže neskôr na trase využiť tichú jazdu s nulovými emisiami. Vozidlo použije elektromotor len vtedy, ak sa akumulátor nabil rekuperačným brzdením nad zvolenú úroveň.
  Funkcia prediktívnej optimalizácie energie (PEO) - po zadaní cieľa do navigačného systému vozidla sa automaticky aktivuje funkcia PEO. Funkcia PEO využije údaje o nadmorskej výške pre zvolenú trasu a bude inteligentne prepínať medzi elektromotorom a zážihovým motorom, aby sa počas celej jazdy maximalizovala úspora paliva.

NABÍJANIE

Otvoriť všetko
Zatvoriť všetko
 • Aké rôzne metódy možno použiť na nabíjanie PHEV?
  • Nabíjanie striedavým prúdom: Elektromobily sú vybavené nabíjacím káblom pre domácnosť, ktorý sa zasúva do vozidla. To znamená, že PHEV môžete nabíjať v garáži alebo na príjazdovej ceste (ak máte vonkajšiu zásuvku). Palubná nabíjačka usmerní striedavý prúd na jednosmerný, pretože akumulátor dokáže uložiť len jednosmerný náboj. Čas nabíjania závisí od krajiny, v ktorej sa nachádzate, ale kvôli rýchlejšiemu nabíjaniu si môžete nechať namontovať rýchlonabíjačku, ktorá nabije vozidlo rýchlejšie ako štandardná zásuvka.
  • Rekuperačné brzdenie: Elektromobily využívajú rekuperačné brzdenie, pri ktorom sa kinetická energia vozidla premieňa na elektrickú energiu, ktorou sa nabíja akumulátor - namiesto plytvania vo forme tepelnej energie ako v prípade bežných bŕzd.
 • Čo je to nabíjanie v cieli?

  Nabíjačky nájdete v miestnych nákupných centrách, hoteloch, telocvičniach atď. Nachádzajú na miestach, ktoré ste navštívili predovšetkým z iných dôvodov, než je nabíjanie vozidla.

 • Čo je to nabíjanie na trase?

  Nabíjačky nájdete na čerpacích staniciach a špecializovaných nabíjacích staniciach pre elektromobily. Nachádzajú sa na miestach primárne určených na nabíjanie vozidiel alebo doplnenie paliva a dokážu nabiť akumulátor za najkratší možný čas.

 • Aké nabíjacie zariadenie budem potrebovať?

  Land Rover P400e sa štandardne dodáva s káblom domácej nabíjačky, ktorá je vhodná na nabíjanie z domovej elektrickej zásuvky. Kvôli pohodliu a rýchlosti nabíjania však na nabíjanie elektromobilu doma odporúčame (ale nie je to nevyhnutné) rýchlonabíjačku. Náklady na montáž sa v jednotlivých krajinách líšia (a podľa prípojky elektrickej energie), ale sú cenovo dostupné a vzhľadom na zvýšenie produkcie ceny naďalej klesajú.

  Rýchlonabíjačka môže byť vybavená zabudovaným nabíjacím káblom, alternatívne je ako príslušenstvo k dispozícii kábel pre verejné nabíjačky, ktorý možno použiť s rýchlonabíjačkou alebo na verejných nabíjacích miestach.Univerzálny nabíjací kábel je k dispozícii aj ako príslušenstvo, ktoré môže byť vybavené rôznymi adaptérmi a variáciami zástrčky, ktoré spĺňajú globálne štandardy. Dodáva sa s domovou aj priemyselnou zásuvkou, pričom priemyselná je vhodná na rýchlejšie nabíjanie, pretože dokáže dodávať výkon až 7 kW.

 • Aké nabíjacie zariadenie budem potrebovať?

  Land Rover P400e sa štandardne dodáva s káblom domácej nabíjačky, ktorá je vhodná na nabíjanie z domovej elektrickej zásuvky. Kvôli pohodliu a rýchlosti nabíjania však na nabíjanie elektromobilu doma odporúčame (ale nie je to nevyhnutné) rýchlonabíjačku. Náklady na montáž sa v jednotlivých krajinách líšia (a podľa prípojky elektrickej energie), ale sú cenovo dostupné a vzhľadom na zvýšenie produkcie ceny naďalej klesajú.

  Rýchlonabíjačka môže byť vybavená zabudovaným nabíjacím káblom, alternatívne je ako príslušenstvo k dispozícii kábel pre verejné nabíjačky, ktorý možno použiť s rýchlonabíjačkou alebo na verejných nabíjacích miestach.Univerzálny nabíjací kábel je k dispozícii aj ako príslušenstvo, ktoré môže byť vybavené rôznymi adaptérmi a variáciami zástrčky, ktoré spĺňajú globálne štandardy. Dodáva sa s domovou aj priemyselnou zásuvkou, pričom priemyselná je vhodná na rýchlejšie nabíjanie, pretože dokáže dodávať výkon až 7 kW.

 • Budem musieť upraviť elektrické rozvody vo svojom dome?

  Elektromobily Jaguar Land Rover sú štandardne vybavené nabíjacím káblom, ktorý je možné zasunúť priamo do domovej zásuvky. Ako rýchlejšie a pohodlnejšie riešenia nabíjania odporúčame, aby zákazníci využili služby kvalifikovaného elektrikára, ktorý do domácej elektrickej siete namontuje samostatný a vyhradený nabíjací okruh s vyhradenou nabíjacou zásuvkou alebo rýchlonabíjačkou.

 • Kto mi namontuje rýchlonabíjačku?

  Každá oblasť predaja spoločnosti Jaguar Land Rover má na svojom trhu prednostného dodávateľa, ktorý posúdi priestory zákazníka, vydá odporúčania a zabezpečí montáž nabíjacieho riešenia pri zohľadnení rozpočtu a možností dodávky elektrickej energie. Ak využijete služby iného dodávateľa, musí zaručiť kompatibilitu zariadenia.

 • Nemám doma ani v práci vlastné parkovisko. Znamená to, že nemôžem mať elektromobil?

  Nie nevyhnutne: závisí to od množstva rôznych faktorov. Existuje rastúca sieť verejných nabíjacích miest, so štandardnými a rýchlymi nabíjačkami. V mestách a na hlavných cestách je k dispozícii aj veľa miest, kde možno vozidlo nabiť „na ceste“ a „v cieli“.

 • Poskytujete na akumulátor záruku?

  BEV a PHEV vozidlá Jaguar Land Rover budú ponúkať záruku na 8 rokov alebo 160 000 km (podľa toho, čo nastane skôr) na 70 % stav nabitia akumulátora. Záruka závisí od správneho používania, údržby vozidla a pravidelného nabíjania akumulátora.

 • Čo znamená kWh?

  Kilowatthodina je parameter, koľko energie možno uložiť do akumulátora. Ak je v danom vozidle akumulátor s väčšou kapacitou - viac kWh - bude mať väčšiu dojazdovú vzdialenosť a/alebo výkon. Pri danej kapacite sa skutočná dojazdová vzdialenosť mení v závislosti od štýlu jazdy a podmienok prostredia.

 • Dokáže elektrická sieť zvládnuť zvyšujúci sa počet elektromobilov?

  Výrobcovia motorov v súčasnosti spolupracujú s vládami a dodávateľmi energie, aby zvyšovanie spotreby elektromobilov nespôsobilo problémy s národnými elektrickými sieťami.

 • Ako dlho bude trvať nabíjanie modelu P400e?

  Čas nabíjania sa značne líši v závislosti od použitého zariadenia a typu elektrickej prípojky, ku ktorej je pripojený. Ak pripojíte dodávaný kábel pre domáce nabíjanie k domovej zásuvke s napätím 230 V/16 A, úplné nabitie môžete dosiahnuť približne za osem hodín, pričom tento údaj sa môže líšiť podľa domácnosti. Vozidlo je však štandardne vybavené nabíjačkou s výkonom 7 kW, s ktorou trvá plné nabitie len 2,3 hodiny. Podmienkou je pripojenie k 230 V/32 A „priemyselnej“ zásuvke pomocou multifunkčného kábla alebo k rýchlonabíjačke s výkonom 7 kW, prípadne k verejnej nabíjacej stanici pomocou verejného nabíjacieho kábla.

 • Čo je to rekuperačné brzdenie?

  Elektromotory spotrebúvajú energiu na zabezpečenie pohybu. Ak už tento pohyb nie je potrebný (napríklad pri spomaľovaní vozidla), brzdná sila môže byť využitá na pohon motora a výrobu elektriny. Tento jav sa označuje ako rekuperačné brzdenie a vyrobená elektrina sa odvádza späť do akumulátora. Za správnych podmienok sa môže dojazdová vzdialenosť elektromobilu pomocou ukladania rekuperovanej energie zväčšiť o viac ako 10 %.

 • Akú životnosť má akumulátor?

  Na akumulátory pre elektromobily sa zvyčajne poskytuje záruka na osem rokov, čo je výrazne dlhšie obdobie ako štandardná záruka na vozidlá. Záruka závisí od správneho používania, údržby vozidla a pravidelného nabíjania akumulátora.

SCHOPNOSTI A VÝKON

Otvoriť všetko
Zatvoriť všetko
 • Sú PHEV pomalšie a menej citlivé ako vozidlá so zážihovými alebo vznetovými motormi?

  Elektromotory majú okamžitý a plný krútiaci moment od nulových otáčok, čo vedie k ohromujúcej odozve a zrýchleniu. Range Rover PHEV zrýchli z 0 na 100 km/h za 6,7 sekundy.

 • Môžem PHEV použiť na ťahanie?

  Land Rover P400e môže ťahať príves s hmotnosťou až 2 500 kg pomocou odpojiteľného ťažného zariadenia. Elektricky vysúvateľné ťažné zariadenie nie je k dispozícii kvôli umiestneniu vysokonapäťového akumulátora a súvisiacich elektrických zariadení vo vozidle. Pri modeli P400e sú k dispozícii všetky asistenčné prvky, ktoré pomáhajú pri ťahaní - vylepšený asistent ťahania prívesu a funkcia spúšťania zavesenia zadných kolies. Ťahanie je k dispozícii aj v režime EV, ale dojazd sa zníži.

 • Môžem PHEV použiť v teréne?

  Terénne schopnosti modelu P400e sú nekompromisné a v niektorých prípadoch v porovnaní s vozidlami s bežným motorom ešte lepšie. P400e má rovnakú hĺbku brodenia ako Range Rover (900 mm) a Range Rover Sport (850 mm). Dodatočný krútiaci moment, ktorý poskytuje elektromotor pri nízkej rýchlosti, je výhodou v rôznych situáciách v teréne. Režim elektromobilu je okrem toho k dispozícii v niektorých režimoch systému Terrain Response. Režim EV je k dispozícii aj s redukciou na jazdu v teréne, avšak dojazd bude obmedzený.

 • Môžem na PHEV namontovať rezervné koleso?

  Model P400e má v štandardnej výbave systém na opravu defektu pneumatiky a rezervné koleso nie je možné umiestniť na bežné miesto pod podlahou. U predajcov Land Rover je však k dispozícii príslušenstvo vo forme obalu na koleso a systému popruhov, ktoré umožní v prípade potreby do batožinového priestoru bezpečne uložiť koleso s menším profilom alebo plnohodnotné koleso.

BEZPEČNOSŤ

Otvoriť všetko
Zatvoriť všetko
 • Sú elektromobily bezpečné?

  Všetky vozidlá Jaguar Land Rover, vrátane verzií BEV a PHEV, sú navrhnuté a skonštruované tak, aby spĺňali najprísnejšie globálne bezpečnostné štandardy.

 • Je možné elektromobily nabíjať aj v daždi?
  Bezpečnosť nabíjacieho procesu pri bežnom používaní je plne zabezpečená. Zákazníci ani okolostojaci nie sú vystavení riziku úrazu elektrickým prúdom.

PODROBNEJŠIE INFORMÁCIE O PHEV

 • O PHEV
  O PHEV

  Táto inovatívna technológia znižuje emisie a zlepšuje výkon, takže sa stáva naším najinovatívnejším motorom.

  Zistite viac
 • NABÍJANIE PHEV
  NABÍJANIE PHEV

  Nabíjanie vášho vozidla PHEV nemôže byť jednoduchšie - od štandardného nabíjania až po stále rastúcu sieť nabíjacích staníc. A v mnohých prípadoch môžete nabíjať cez noc, čo je praktické.

  Zistite viac