LAND ROVER ZAČÍNA ROK OSLÁV MODELU DEFENDER S GIGANTICKOU KRESBOU V PIESKU VEĽKOU 1 KM A TROJICOU LIMITOVANÝCH EDÍCIÍ

APRÍL 3, 2015


- 1 km veľká kresba najkultovejšieho vozidla na svete na tej istej pláži, na ktorej pred 68 rokmi vznikla skica pôvodného dizajnu
- Pripravované limitované edície modelu Defender: Heritage, Adventure a Autobiography
- Ukončenie výroby súčasného modelu Defender v Solihulle v decembri 2015


Land Rover sa vrátil na miesto, kde sa začala písať jeho história, aby mohol odštartovať rok osláv kultového modelu Defender. Pri príležitosti ohlásenia troch exkluzívnych limitovaných edícií a začiatku novej, vzrušujúcej kapitoly príbehu modelu Defender vznikla na pláži Red Wharf Bay na britskom ostrove Anglesey unikátna kresba v piesku, veľká 1 km.


Keďže výroba súčasného modelu Defender vo Veľkej Británii vstupuje do konečnej etapy, spoločnosť Land Rover sa rozhodla využiť rok 2015 na oslavu tejto svojej celosvetovej automobilovej ikony.


Nick Rogers, riaditeľ pre modelový rad Range Rover, vysvetľuje význam obrodenia jedného z najkultovejších vozidiel na svete:


Všetko, čo robíme v súvislosti s modelom Defender, sa spája s vášňou a nadšením, a to sa nikdy nezmení. Tento Land Rover presviedča zákazníkov už 68 rokov svojimi nespochybniteľnými schopnosťami a kultovým dizajnom. Teraz mám tú česť byť jedným z množstva nadšencov v spoločnosti Land Rover, odhodlaných vytvoriť vhodného nástupcu legendárneho modelu Defender.


Pri príležitosti tohto ohlásenia dala spoločnosť Land Rover vytvoriť najväčšiu kresbu v piesku, aká doteraz vznikla v Spojenom kráľovstve. Kresbu Defendera s ohromnou dĺžkou 1 km vytvorila na pláži pri Red Wharf Bay na ostrove skupina šiestich vozidiel Land Rover. Táto unikátna kresba je prejavom úcty k momentu, keď v roku 1947 Maurice Wilks, vtedajší riaditeľ konštrukčného oddelenia spoločnosti Rover, naskicoval tvar prvého modelu Land Rover do piesku na pláži Red Wharf Bay a následne svoje myšlienky predostrel bratovi Spencerovi, riaditeľovi spoločnosti Rover.


Môj otec sa stretol so svojím bratom na pláži pri Red Wharf Bay a nakreslil do piesku svoju predstavu o tom, ako by mohol vyzerať Land Rover,


povedal Stephen Wilks, Mauriceov syn. „Vtedy sa to celé začalo, vtedy sa zrodil Land Rover.“


Wilksovci vlastnili na tomto waleskom ostrove pozemok a Maurice chcel mať všestranné vozidlo, schopné slúžiť ako ľahký traktor aj ako terénny automobil. Jeho pokrokový dizajn dostal meno „Land Rover“ a jeho silueta ostala zachovaná až dodnes v podobe modelu Defender.


Na vytvorenie spomínaného obrieho moderného umeleckého diela v zálive Red Wharf Bay bolo použitých šesť vozidiel Land Rover. Každé ťahalo 12 stôp široké brány, pomocou ktorých spoločne nakreslili do piesku nezameniteľnú siluetu modelu Defender. Vozidlá vybrané do pretekov s prílivom na ostrove Anglesey dokumentujú evolúciu modelu Defender od samotného vzniku v roku 1948 až po súčasnosť.


Vozidlá Land Rover série I, II a III sa na pláži stretli s „deväťdesiatkou“ z osemdesiatych rokov, Defenderom 90 Hard Top a Defenderom 110 Station Wagon. Model série II v bezchybnom stave kedysi patril samotným Wilksovcom. A na tvorbe kresby sa zúčastnili aj bratanci Stephen a Nick Wilksovci, synovia Mauricea Wilksa a Spencera Wilksa, aby si uctili historický okamih, ktorého aktérmi boli ich otcovia. Pomohli nakresliť do piesku 4,52 km dlhú čiaru – čo zodpovedá 1 118 dĺžkam vozidla Defender 90 Station Wagon – len niekoľko minút predtým, ako ju zmazal prichádzajúci príliv.


Svedkami udalosti boli aj premiérovo predstavené vozidlá Defender zo série Celebration – tri nové, vzrušujúce limitované edície, z ktorých každá vzdáva hold inému elementu jedinečnej histórie modelu Defender. V prípade všetkých troch edícií, teda Heritage, Adventure a Autobiography, ktoré si už teraz môžu záujemcovia objednávať, nájdeme pod kapotou osvedčený 2,2-litrový vznetový motor Land Rover.


Spoločnosť Land Rover skúma možnosť presunutia výroby súčasného modelu Defender po ukončení produkcie vo Veľkej Británii do niektorej zo zámorských tovární. V prípade pokračovania výroby by išlo o malosériovú výrobu vozidiel pre vybrané vozidlové parky a na špeciálne aplikácie, určené na predaj mimo EÚ.


Limitované edície modelu Defender


Tri netrpezlivo očakávané limitované edície modelu Defender oslavujú rôzne stránky charakteru týchto vozidiel.


Chceli sme pri príležitosti ukončenia výroby modelu Defender v Solihulle vytvoriť špeciálnu edíciu, no nezdalo sa nám správne prísť len s jednou identitou. Preto sme vyvinuli tri veľmi odlišné interpretácie modelu Defender, odrážajúce jeho silné stránky a všestranný charakter,“ povedal Nick Rogers. „Či už patríte medzi zákazníkov, ktorí si na vozidlách Land Rover najviac cenia bezkonkurenčné offroadové gény, či požadujete dokonalý dizajn a výkon, alebo túžite po skutočnom dobrodružstve, medzi týmito limitovanými edíciami modelu Defender si určite nájdete tú pravú.


Exkluzívna edícia Autobiography sľubuje vyšší výkon, luxus a komfort než kedykoľvek predtým, a to vďaka bohatej výbave, unikátnemu dvojodtieňovému laku karosérie, celokoženému čalúneniu Windsor a zvýšeniu výkonu zo 122 k na 150 k. Edícia Autobiography sa bude vyrábať výhradne s karosériou typu 90 Station Wagon. V Spojenom kráľovstve a Európe sa začne predávať v apríli so základnou cenou 61 500 britských libier (64 000 eúr).


V prípade edície Heritage sa tvorcovia inšpirovali prvými modelmi Land Rover. Ponúka spojenie nostalgických dizajnových prvkov s modernými výdobytkami. Karoséria bude mať charakteristickú farbu Grasmere Green s kontrastnou bielou strechou. K dispozícii bude na všetkých svetových trhoch. Edícia Heritage sa od ostatných bude líšiť aj historickým dizajnom masky chladiča a nápisom HUE 166, pripomínajúcim evidenčné číslo prvého predprodukčného vozidla Land Rover s prezývkou „Huey“. V showroomoch sa objaví v auguste s cenou od 30 900 £ (39 900 €)
.


Nová, vzrušujúca edícia Adventure príde do predajní takisto v auguste. Edícia Adventure, určená pre všetky svetové trhy, je zameraná na zákazníkov, ktorí milujú výlety mimo civilizácie a na vozidlách Land Rover Defender oceňujú schopnosť „ísť kamkoľvek a uskutočniť akýkoľvek plán“. Bude mať zvýšenú ochranu podvozka a pneumatiky Goodyear MT/R, takže ponúkne ešte vyššiu terénnu všestrannosť než štandardný Defender, ktorý je v tejto disciplíne najlepší vo svojej triede. Vďaka jedinečným polepom na karosérii a koženým poťahom v interiéri edícia Adventure určite vynikne medzi ostatnými vozidlami z radu Defender. Základná cena edície Adventure bude 38 400 £ (45 900 €)*.


Video: http://www.youtube.com/embed/4roB2KHK3PE