JAGUAR LAND ROVER VYVÍJA INTELIGENTNÝ, ADAPTÍVNY AUTOMOBIL BUDÚCNOSTI

JÚL 14, 2014


Inteligentný automobil bude mať vlastný palubný riadiaci systém „Smart Assistant“, ktorý bude sám vykonávať množstvo rôznych funkcií, aby sa mohol vodič naplno venovať jazde.
Tento revolučný systém minimalizuje rozptyľovanie pozornosti vodiča, a tým znižuje pravdepodobnosť nehody – s konečnou métou nulovej nehodovosti.
Najmodernejší softvér dokáže rozpoznať jednotlivých vodičov a zapamätať si ich preferované voľby. Vie tak predvídať rutinné aj meniace sa preferencie vodiča na základe rôznych premenných, napríklad počasia alebo denného plánu.
„Smart Assistant“ bude dopredu sledovať váš diár a upozorní vás napríklad, aby ste svojmu dieťaťu nezabudli vziať športový výstroj na tréning.
Tento samoučiaci sa automobil si zapamätá vodičov štýl jazdy a po aktivovaní automatického adaptívneho tempomatu (AACC) aplikuje príslušné nastavenia.
Výskumní pracovníci spoločnosti Jaguar Land Rover pracujú na vývoji najmodernejšej, revolučnej technológie – skutočne inteligentného vozidla, ktoré sa dokáže úplne prispôsobiť konkrétnemu vodičovi a vďaka minimalizovaniu rozptyľovania pozornosti vodiča prispeje k zníženiu nehodovosti.


Automobil z dielne spoločnosti Jaguar Land Rover, využívajúci najmodernejšie metódy strojového učenia a umelej inteligencie, ponúkne vodičovi kompletný rad služieb s podporou nového učiaceho algoritmu, ktorý dokáže rozoznať, kto sedí za volantom, a zapamätať si jeho preferované nastavenia a štýl jazdy. Softvér potom tieto naučené informácie využíva v kombinácii s rôznymi premennými, ako sú napríklad naplánované úlohy v kalendári, aktuálny čas, dopravná situácia alebo počasie, aby mohol predvídať správanie vodiča, a aby za neho mohol vykonávať množstvo nudných úkonov pri šoférovaní. Výsledkom je, že vodič sa môže viac sústrediť na vedenie vozidla.


Dr Wolfgang Epple, riaditeľ pre výskum a vývoj technológií spoločnosti Jaguar Land Rover, povedal:


„Naším cieľom pri vývoji tejto samoučiacej sa technológie je minimalizovať rozptyľovanie pozornosti vodiča, a tým prispieť k zníženiu nehodovosti. Ak systém vodičovi ponúkne informácie počas šoférovania v pravý čas, minimalizuje sa rozptyľovanie jeho pozornosti. Vodič navyše nebude musieť počas jazdy spúšťať zrak z vozovky kvôli vyhľadávaniu v telefónnom zozname alebo nastavovaniu spätných zrkadiel, teploty či funkcií sedadiel.


Doteraz sa výskum v oblasti vývoja samoučiacich sa automobilov sústredil len na predvídanie dopravnej situácie alebo navigáciu. My sa však chceme dostať ďalej, a preto vyvíjame nový učiaci algoritmus, s pomocou ktorého sa vozidlo vďaka o vás získaným informáciám pri jazde úplne prispôsobí vašim potrebám a prinesie vám viac radosti z jazdy.“

Tento inteligentný automobil dokáže rozoznať vodiča podľa smartfónu alebo iného prenosného zariadenia v jeho vrecku, a kým vodič otvorí dvere, systém nastaví spätné zrkadlá, volant a sedadlá podľa údajov o preferovaných nastaveniach danej osoby. Teplota v kabíne sa vopred nastaví na požadovanú hodnotu, pričom systém bude dosť inteligentný na to, aby ju zmenil, ak bude snežiť alebo pršať.


Inteligentný asistent „Smart Assistant“ vo vozidle bude navyše sledovať váš diár, aby mohol dômyselne prednastaviť navigačný systém podľa aktuálnej dopravnej situácie s cieľom vyhnúť sa zápcham. Podľa vášho diára bude tiež predvídať nasledujúci cieľ cesty.


Tento adaptívny, samoučiaci sa automobil bude tiež napríklad vedieť, že počas cesty do telocvične chcete mať v kabíne teplotu, ktorá vám umožní sa pred cvičením zahriať, a počas jazdy domov zas teplotu, pri ktorej sa príjemne schladíte. Systém bude dokonca vedieť predvídať aj to, že v určitom čase alebo mieste na trase si zvyknete zapínať masážnu funkciu sedadiel.


Ak budete viezť deti do školy, automobil rozozná každého cestujúceho v kabíne, pričom informačno-zábavný systém ponúkne každému vlastné preferované možnosti – a ak „Smart Assistant“ podľa údajov v diári zistí, že deti pôjdu na tréning, prostredníctvom správy odoslanej do smartfónu vám pripomenie, aby ste nezabudli zobrať deťom športový výstroj.


Ak v určitom čase alebo na určitej trase zvyknete niekomu telefonovať, systém vám predvídavo ponúkne možnosť uskutočniť hovor. Ak systém zistí, že na najbližšie dohodnuté stretnutie nestihnete prísť včas, ponúkne vám možnosť poslať e-mail alebo zatelefonovať, a to len s minimálnym alebo žiadnym zásahom z vašej strany.


Adaptívny automobil bude schopný zapamätať si váš štýl jazdy v rôznych dopravných situáciách a na rôznych druhoch ciest. Keď vodič aktivuje automatický adaptívny tempomat (AACC), systém ho nastaví podľa zapamätaných údajov o udržiavanej vzdialenosti a akceleračnom profile.


„Rozhodli sme sa zapojiť do učiaceho algoritmu aj adaptívny tempomat, lebo si myslíme, že práve vďaka takým technickým koncepciám, ako je samoučiaci sa automobil, budú môcť aj inteligentné vozidlá budúcnosti ponúknuť zábavu a uspokojenie za volantom – najmä keď vezmeme do úvahy cieľ priblížiť sa v priebehu 10 rokov k väčšej autonómnosti vozidiel pri jazde,“ dodal Dr Wolfgang Epple. „Je to dôležité, pretože aj v budúcnosti budú zákazníci túžiť po emocionálnom spojení a vzrušujúcej jazde – s možnosťou využívať systém autonómneho vedenia vozidla.“


Prispôsobovanie sa vodičovi by sa však nemalo týkať iba vozidla, ktoré vodič sám vlastní. Ak si v budúcnosti prenajmete inteligentný Jaguar alebo Land Rover, automobil rozpozná vodiča a jeho spolucestujúcich a ponúkne im rovnaké preferované nastavenia, aké si zapamätali ich vlastné vozidlá.


Niektoré z funkcií zahrnutých v koncepte adaptívneho vozidla Self-Learning Car:


- Prispôsobovanie sa vodičovi – nastavenia klimatizácie, sedadiel, volantu, spätných zrkadiel a informačno-zábavného systému.
- Predvídanie cieľa cesty – automatické zadávanie cieľa cesty do navigačného systému podľa záznamov z minulosti.
- Pomoc pri hľadaní čerpacích staníc – ponúkanie čerpacích staníc obľúbenej značky v preferovanej lokalite na základe záznamov z minulosti. Vozidlo vás deň pred naplánovanou dlhou cestou informuje, či máte dosť paliva.
- Prediktívny telefónny systém – predvída, komu budete chcieť pravdepodobne zatelefonovať v konkrétnych situáciách.
- Prispôsobovanie sa cestujúcim – aktivovanie nastavení informačno-zábavného systému a individuálnych zón klimatizácie podľa preferencií cestujúcich.
- Inteligentné upozornenia – na základe dopravnej situácie môže systém informovať vašich partnerov o meškaní, alebo poskytovať relevantné aktuálne informácie, napríklad počas cesty na letisko vás môže informovať o odložení letu.
- Automatický adaptívny tempomat (AACC) – po aktivovaní tempomatu AACC systém zadá nastavenia vzdialenosti a akceleračného profilu podľa poznatkov získaných sledovaním dovtedajšieho štýlu jazdy.

Poznámky pre média:


- Spoločnosť Jaguar Land Rover získala v hodnotení spoločenskej zodpovednosti firiem (BITC) titul „Responsible Business of the Year“.
- Spoločnosť Jaguar Land Rover má ambiciózne plány týkajúce sa udržateľného rastu a ziskovosti.
- V roku 2013 spoločnosť Jaguar Land Rover predala 425 006 vozidiel, čo predstavuje nárast o 19%. Z toho bolo 76 668 vozidiel značky Jaguar a 348 338 vozidiel Land Rover.
- Spoločnosť Jaguar Land Rover chce za ďalší účtovný rok (do marca 2015) investovať zhruba 3,5 mld £ do vývoja produktov a prevádzok.
- Spoločnosť Jaguar Land Rover je jedným z najväčších britských exportérov, pričom z exportu získava zhruba 85 % svojich tržieb.